Shelter Island

NEW HORISONS’IN ÖNÜNDE İKİ NOKTA: PLÜTON VE UYDUSU CHARON

New Horizons, Plüton ve uydusu Charon’un renkli bir fotoğrafını çekti. 9 yıl süren 4,8 milyar km yolculuğun sonunda New Horizons aracı Plüton’u incelemeye başladı. 14 Temmuz 2015’de Plüton’a en yakın konumda olacak olan araç cüce gezegen ve uydusunun gizemlerini açığa çıkaracak. 1.873 günlük uzun bir uykudan sonra NASA aracı 15 Ocak’ta Plüton’a 260 milyon km mesafedeyken yeniden aktif hale gelmişti.

Shelter Island
New Horisons tarafından çekilen, Plüton ve Charon’a ait ilk renkli fotoğraf

Plüton, Güneş Sistemi’nin Eski Dokuzuncu Gezegeni

1930 yılında keşfedilden Plüton’u saran atmosferi, aracı yörüngeye oturmayı imkansız kılıyor ve uzaktan gözlem yapmaya zorluyor. Plüton’un ve uydusu Charon’un parlaklığı az olmasına rağmen, New Horizons’ın her ikisi için de jeolojik veriler toplaması ve net bir topografya oluşturması gerekiyor. ”New Horizons, Kuiper Kuşağı’nda bulunan cüce gezegenlerden en karmaşık ve büyük olan Plüton’un yolunda.” diyor Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Alan STERN.

2006 yılında gezegenlikten çıkarılan Plüton, şuan cüce gezegenler kategorisinde yer alıyor. Plüton’un 5 uydusu, nitrojenden oluşan bir atmosferi, karmaşık bir mevsim sistemi, başta buz ve taşlardan oluşan farklı jeolojik karakteristik özellikleri var. Güneş etrafında dönüşünü 247,7 yılda tamamlar. 2.300 km’lik bir çapa sahip, uydumuz Ay’dan daha küçük, Dünya’dan ise 500 kat daha hafif bir kütleye sahiptir. Plüton kalın buz tabakasının altında bir okyanusa sahip olabilir, tıpkı bir atmosferinin varolabileceği düşünülen uydusu Charon gibi.

Çevirme İşlemi: Tual Şekercigil

Kaynak: Sciences et Avenir