Panstarrs Kuyrukluyıldızı’nı Gözleme Vakti Geldi

Geçtiğimiz aylardaki bir haberimizde Panstarrs kuyrukluyıldızının yaklaştığını ve mart ayında gözlenmeye başlayacağını duyurmuştuk. Artık vakit geldi, 7 Mart’ta kuzey yarımküreye geçecek olan kuyrukluyıldızı yaklaşık 1 ay boyunca Güneş battıktan bir süre sonra görülebilecek.

Panstarrs’ın 1 Mart’ta Yeni Zelanda’dan çekilmiş görüntüsü

©Michael White

Önceleri Venüs parlaklığına ulaşması beklenen kuyrukluyıldız hakkındaki umutlu tahminler pek tatmin edici çıkmadı. Panstarrs’ın +2 kadir civarında parlaklığının olması bekleniyor. Bu gökyüzündeki çıplak gözle görülebilen ortalama bir yıldızın parlaklığı olsa da Güneş’e çok yakın olan bu kuyrukluyıldızın günbatımının parlaklığında çıplak gözle görülememe olasılığı var. Her ihtimale karşı küçük bir dürbünün bulundurulması tavsiye ediliyor. Ayrıca batı ufkunun düz ve bina, ağaç gibi engellerle dolu olmaması iyi olur.

 

NASA tarafından hazırlanan tahmini bir temsili görüntü. Batı ufkunda günbatımının ardından bazı tarihlerde kuyrukluyıldızın konumu gösteriliyor. 12 Mart’ta hilal evresindeki Ay da eşlik edecek bu kuyrukluyıldıza.


Bu da Sky&Telescope tarafından hazırlanan daha detaylı bir görüntü.


Panstarrs’ın yıldız haritasında 1 Mart’tan 1 Mayıs’a kadar her günkü konumları

İlgili Bağlantılar:

Kaynaklar :