4 Yıldızlı Bir Gezegen Bulundu

15 Ekim 2012 tarihinde, kendilerine Gezegen Avcıları(Planet Hunters) adındaki bir grup amatör ve profesyonel astronomdan oluşan ekip, Astrophysical Journal adlı dergide yayınladıkları yazılarında dört yıldızlı bir sistemde bulunan bir gezegen bulduklarını açıkladı. Gezegenin adı PH1(Planet Hunters 1) Gezegenin bir çift yıldız sisteminin çevresinde dönüyor olmasının yanısıra gözlemler gösteriyor ki bu çift yıldıza  145 milyar km uzakta kütleçekimsel olarak bağlı ikinci bir yıldız çifti daha bulunmakta. Bu ikinci yıldız çifti, Dünya’ya Güneş’in ardından en yakın yıldızlara kıyasla çok daha yakında. Yani gökyüzünü PH1’den izleyen birisi dört yıldızı da olağanüstü bir şekilde görebilir.

Telif Hakkı: PlanetHunters.Org

Bu inanılmaz sistem bize gezegenlerin nerede ve nasıl şekillendiğini anlamamızda yardımcı olacak. Çünkü etrafında dört farklı yıldızın hareket ettiği bir sistemde düzenli davranan bir gezegen bulmak pek kolay bir şey değil. Bu, çift yıldızlı sistemde dönen 7. gezegen ve dörtlü sistemde bir ilk.

Bu gezegen, onu Neptün’den biraz daha büyük yapan, Dünya’nınkinin 6 katından birazcık daha büyük bir yarıçapa sahip. Kütlesini saptamak daha zor (ve böyle karmaşık bir sistemde yer alması işleri zorlaştırıyor); ama Jüpiter’in yarısından daha fazla olamayacağı tespit edilmiş durumda.

Gezegen Avcıları Ekibi, gezegeni saptamada sadece önünden geçiş yöntemini değil, ayrıca ana yıldızlardaki yalpalamaları ve gezegen yıldızın önünden geçtiğinde ışıkta gözüken dalgalanmaları da kullandı. Bunlar, PH1’i bir gezegen adayı değil, resmi olarak bir gezegen yapan etkenler.

Kaynak: PlanetHunters.Org