Active Image

Phoenix İlk Kazısını Yaptı

NASA'nın Phoenix Mars Aracı bilimsel çalışmalar için Mars toprağını dün ilk defa kazdı ve kazdığı toprağı aracın sırtındaki laboratuvar aletine koydu.

Alet toprağı pişirecek ve içeriğindeki su gibi uçucu maddeleri tespit edecek. 

NASA Jetli İtki Laboratuvarı 

 Active Image

Bu resim inişten 11 gün sonra 5.06.2008 tarihinde Phoenix Mars Lander's Surface Stereo Imager tarafından çekildi.

Fotoğraf: NASA/JPL-Caltech/Arizona Üniversitesi/Texas A&M üniverstiesi

 Emirler 6 Haziran Cuma günü toprağı kazması ve kazdığı toprağı Termal ve Gelişmiş-Gaz Çözümleyicisi(TEGA)'nin üstündeki deliğe bırakması için Phoenix'e ulaştı.

Phoenix'in baş araştırmacısı Arizona Üniversitesi'nden Peter Smith "Bizim için güzel örneklere benziyor" dedi. " Bir kaç gün boyunca,belki de bir hafta, TEGA bu örnekleri çözümlüyor olacak."

Phoenix'in robotik kolu aracın kuzeyinde bulunan "Yavru Ayı" olarak adlandırılan bölgenin 2-4cm altından topladı örnekleri. Geçen hafta mühendisler Phoenix'in robotik koluna kazı için çalışmalar yaptırmışlardı. Yavru Ayı'yı kazdırmışlar ve kazdığı toprağı tekrar yüzeye bıraktırmışlardı. Mühendisler yıllarca Dünya üzerinde robotik kolun simulasyonuyla çalışmışlar.

NASA Jetli İtki Laboratuvarı'ndan Matt Robinson "Bu tıpkı bir futbol takımında oynamaya benziyor. 5 sene maç için hazırlık yaptık ve en sonunda maça başladık." diyor. Robinson, robotik kolun uçuş yazılımının liderliğini yönetiyor.

Phoenix Mars Aracı örnekleri çözümlemeye Mars atmosferinden örnekleri çözümledikten sonra başlayacak. Su, killer ve karbonatlar gibi diğer minarellere bağlı olabilir ve bazı minarellerden ayrışması diğerlerinden ayrışmasından daha fazla ısı gerektirir. 

"Biz kısmi olarak minarellerin nasıl oluştuğuyla ve toprakta bulunan sıvı su su tarafından nasıl değiştirildiyle ilgileniyoruz" diyor Smith. 

Phoenix görevi, Denver'daki Lockheed Martin'in geliştirme ortaklığıyla JPL'deki proje yönetimiyle Arizona Üniversitesi'ndeki Smith tarafından yürütülüyor. Uluslararası katkılar Kanada Uzay Ajansı'ndan, İsviçre'deki Neuchatel Üniversitesi'nden, Danimarkada'ki Kophenag ve Aarhus üniversitelerinden, Almanya'daki Max Planck Enstitüsü'nden ve Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü'nden geliyor.