pluto

Bilim İnsanları Plüton’un Bir Kuyruğu Olduğunu Keşfettiler

New Horizons’ın 14 Temmuz’da Plüton’u uçup geçtiği yol, onu doğruca cüce gezegenin gölgesine götürdü. Bu, cüce gezegenin Güneş tarafından aydınlatılan atmosferini görmek için harika bir fırsat yarattı ve uzay aracının Plüton’daki Güneş rüzgarlarının etkilerini gözlemlemesine olanak sağladı.

New Horizons, Güneş rüzgarının gezegenin atmosferini uzaklaştırmasıyla, Plüton’un 10 binlerce mil ötesine uzanan soğuk ve iyonlaşmış devasa bir gaz bölgesi yarattığını buldu. Bunun, temel olarak Güneş rüzgarı etrafında delik veya çukur oluşturduğu saptandı ve Plüton’un 77.000 ile 109.000 km (48,000 ile 68,000 mil) arkasında gözlemlendi.

pluto
Telif Hakkı: NASA/JHUAPL/SwRI.

Bilim insanları, kuyruğun henüz hangi biçimde veya boyutta olduğundan emin olamamalarına rağmen, çoğunlukla bir plazma kuyruğu oluşturan nitrojen iyonlarından oluşmakta olduğunu düşünüyorlar. Gezegenin kuyruğu, kuyruklu yıldızların Güneş Sistemi’ne doğru yol alırken buzlu kayaların arkasınada uzanan gaz halindeki iyon kuyruklarını andırıyor.

New Horizons’ın parçacıkları ve plazması ekibine öncülük eden, Colorado Üniversitesi, Boulder’dan Fran Bagenal bir ifadesinde ” Bu, sadece Plüton’un plazma çevresine umut veren bir bakış.” dedi ve ekledi: “Plüton’un atmosfer kayıp oranını saptamak için verilerimizi Alice ve Rex atmosferik ölçümleriyle birleştirdiğimizde daha fazla bilgiye ulaşmış olacağız. Bunu birkez öğrendik mi Plüton’un atmosferi ve yüzey eğimi hakkında önemli sorulara cevap verebileceğiz ve Plüton’un Güneş rüzgarıyla etkileşiminin ne ölçüde Mars’ınkine benzediğine karar verebileceğiz.”

Bagenal tarafından bahsedildiği üzere bu kuyruk ilginç özelliklere sahip çünkü benzer plazma kuyrukları Mars ve Venüs’te de bulundu. Nitrojen iyonları, ayrıca yakın uçuştan önce New Horisons üzerindekiPluto Energetic Particle Spectrometer Science Investigation (PEPSSI) tarafından, cüce gezegenin önünde bulundu ve atmosferin tüm yönlerde kaybolduğunu gösterdi.

Plüton’un atmosferik kayıp oranını hesaplamak bu cüce gezegenin zaman içinde nasıl evrimleştiğini ve günümüzde ne tür bir uzay cismi olduğunu anlamakta çok önemli olabilir.

 

Çevirme İşlemi: Tuğba Uçar

Kaynak: IFL Science