Hubble Renkli Bir Merceksi Gökada Yakaladı

Hubble Uzay Teleskopu, Hollywood filmlerindeki patlamalar gibi görünen, sarı ve kırmızı renkli merkezi olan güzel bir gökada yakaladı. NGC 5010 olarak adlandırılan gökada bir geçiş döneminde. Gelişen bu gökada hem bizim gökadamız Samanyolu gibi sarmal olarak hem de daha yaşlı gökadalar gibi eliptik bir şekilde hareket ediyor. Bu ara dönemde gökbilimciler NGC 5010’u hem sarmal hem eliptik özelliklere sahip merceksi gökada olarak tanımladılar.

Telif Hakkı: NASA/ESA/Hubble

NGC 5010; 140 milyon ışık yılı uzaklığında, Başak Takımyıldızı içinde yer almaktadır. Yana yönelmiş olarak gördüğümüz bu gökadanın içine Hubble ile baktığımızda karanlık ve tozlu olan sarmal kolların artan üyeleri görüldü ve NGC 5010, bu diskin içinde daha dairesel şekil alacak şekilde büyük bir çıkıntı oluşturmaya başladı.

NGC 5010’un içindeki birçok yıldız kırmızı ve ona yakın renklerde. Bu gökada, hala genç gökadalardaki hızlı yaşayan mavi yıldızları aktif olarak üretiyor. NGC 5010’da genç yıldızlar üretmek de için çok fazla toz ve gaz yakıt tüketiliyor. Bunun sonucunda da gökbilimcilerin eliptik gökadaları tanımladığı gibi bu gökada da hızla daha “kırmızı ve ölü” olarak büyümeye devam edecek.

Kaynak:NASA Hubble Mission