Rosetta Dünya’nın Karanlık Yüzünü Görüntüledi!

2014 yılında 67P/Churyumo-Gerasimenko kuyrukluyıldızına inmesi planlanan Rosetta uzay aracı hızını arttırmak için 13 Kasım da Dünya'yı ziyaret etti. Bu ziyaret sırasında Rosetta yaklaşık 80.000 km. yukarıdan Dünya'nın karanlık yüzünü görüntüledi.

Fotoğrafta orta kısımda Afrika kıtası, sağ altta ise Avustralya kıtası hemen üstlerinde ise Asya kıtası ve Avrupa kıtası görülüyor.

Rosetta Uzay aracı ve görevi ile ilgili detaylar için lütfen haberin devamını okuyunuz.

 

Kaynak: ESA Haber Merkezi

 

 Rosetta'nın 80.000 km. yukarıdan çektiği fotoğraf (Fotoğraf: ESA)

Rosetta uzay aracı 2 Mart 2004 te yaklaşık 7,1 milyar kilometre ve 10 yıl sürecek olan yolculuğuna başladı.

Rosetta uzay aracı ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından geliştirildi ve yaklaşık olarak 2 Milyar YTL’ye mal oldu. 3 tonluk bir ağırlığa sahip olan uzay aracı Arianne-5 roketiyle fırlatılmıştı.

 

Fotoğraf: ESA

Rosetta 2014 yılında kontrollü bir şekilde ''67P/Churyumov-Gerasimenko'' adlı kuyruklu yıldıza yaklaşarak üzerine konmaya çalışacak.

Rosetta 13 Kasımda Dünya’nın üzerinden hız alarak kuyrukluyıldızın peşindeki yolculuğuna hazır hale geldi. Yolculuğu sırasında Ay’ında yanından geçecek olan Rosetta Dünya ve Ay ikilisinin çok güzel fotoğraflarını çekecek ve Dünya’ya gönderecek.

Rosetta 2009 yılının Kasım ayında tekrar Dünya’yı ziyaret ederek hızını arttıracak. Bundan sonra uzay aracının, kuyrukluyıldızın yörüngesine girerek, Philae modülünü bırakması bekleniyor.

Oluşumlarından bu yana çok az kimyasal değişikliğe uğrayan kuyruklu yıldızların keşfi, güneş sistemi ve evrenin gerçeklerinin anlaşılması açısından önemli bulunuyor.

  

Fotoğraf: ESA