Sarmal Kollu Yıldız

400 yılı aşkındır insanoğlu teleskoplarla gökadamızdaki yıldızları gözlüyor. Milyonlarca yıldız kayıtlara geçti; cüce yıldızlar, çok büyük yıldızlar, ölü yıldızlar, patlayan yıldızlar, çift yıldızlar. Tüm yıldız çeşitlerinin görüldüğünü düşünebilirsiniz ancak yeni bir çalışma sizi şaşırtacak. Hawaii’deki Subaru Teleskopu’nu kullanan araştırmacılar sarmal kolları olan bir yıldız keşfetti.

İki sarmal kol, Kurt Takımyıldızı’ndaki genç yıldız SAO 206362’nin etrafındaki yoğun gaz diskinden doğuyor. Subaru Teleskopu ve HiCIAO aygıtından alınan bu görüntüde, yıldızı çevreleyen disk içindeki sarmal kollar görülüyor. Disk, başlı başına Plüton’un yörüngesinin iki katı çapında.©NAOJ/Subaru

SAO 206462 olarak adlandırılan bu yıldız, Kurt (Lupus) Takımyıldızı’nda Yer’den yaklaşık 400 ışıkyılı uzaklıkta bulunan genç bir yıldız. Bu yıldız dikkatleri üzerine çekti; çünkü çevresinde “yıldızı çevreleyen disk (çöküntü diski)” denen gaz ve tozdan oluşan geniş bir disk var. Gökbilimciler daha önce gökadaların etrafında böyle sarmal kollar gözlemişlerdi; ancak tek bir yıldızın etrafında ilk defa böyle bir yapıya rastlanıyor. Plüton’un yörüngesinin iki katı genişliğindeki yıldızı çevreleyen bu diskte yeni gezegenlerin oluşabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Science@NASA