Sample Image

Satürn’ün Halkaları Kayboluyor

Sample Image

                                Satürn'ün uydusu Titan, Satürn'ün önünden geçerken.

Eğer son zamanlarda Satürn'e bakmadıysanız şimdi çıkıp bir bakın çünkü Satürn'ün halkaları yok oluyor. Aslında görünürde öyle. Satürn'ün halkaları hemen hemen kapanmış durumda.  Satürn'ün halkaları Ay sonunda sadece 0.8o açıklıkta olacak ve çok uzun bir süre boyunca ince kalacak. Gezegen Güneş'in etrafındaki bir turunu 14-15 yılda tamamlıyor ve halkalar Dünya ile aynı hizaya geldiği sırada sadece bir çizgi olarak görünebiliyor. Hatta küçük bir teleskopla bakıldığında yok olmuş gibi görünebiliyor. Bu yok olma olayı 10 ay ötede: 24 Eylül 2009.

Satürn'ü gözlemlemek çok kolay. Şafak sökmeden önce teleskobunuzu Aslan takımyıldızındaki "parlak yıldız"a döndürmeniz yeterli. Teleskobunuz yoksa sorun değil Satürn'e çıplak gözle bakmak bile yeterli ama halkaları maalesef göremeyecksiniz. Gökyüzü haritası için haberin devamına tıklayın.

 Gece saat 3:00 sularında Doğu ufku. Bu harita sayesinde Satürn'ü kolayca farkedebilirsiniz. Satürn Aslan takımyıldızında yer alıyor ve her dört dakikada yaklaşık 10 yükseliyor. Böylece sabah Güneş doğmadan önce batmak üzere oluyor. Gökyüzündeki bir çok cisim tıpkı Güneş gibi doğup batmaktadırlar.Bu bilindiği gibi Dünya'nın kendi ekseni etrafında dönmesinden kaynaklanmaktadır.

Sample Image

 Güneş doğmdan 1 saat önce.

Active Image