Yıldız ve Gezegenlerin Işıltılı Karalaması

Herkes yıldızların göz kırpar gibi parıldayıp, gezegenlerin öyle parıldamadığını bilir. Bu durum açısal büyüklükle ilgilidir.

(Resmi büyültmek için üzerine tıklayınız.)©Monika Landy-Gyebnar

Yıldızlar, Yer’in atmosferindeki ısıl düzensizliklerden daha küçük uzak iğne delikleridir. Her bir yıldızın önünden geçen hava kümesi, yıldızın rengini ya da parlaklığını değiştirir. Buna karşın gezegenler, görece daha yakındır ve atmosferdeki düzensizliklerden daha geniştir. Bu da havanın prizmatik etkisini azaltır.

Macaristan’dan bir gökyüzü fotoğrafçısı atmosferin bu etkisini değişik bir şekilde gösterdi. Fotoğrafçı Monika Landy-Gyebnar, bir yıldızın ya da gezegenin fotoğrafını çekerken tripodu sarstığını söylüyor. Bu şekilde birçok yıldızın ve gezegenin fotoğrafını çeken Landy-Gyebnar, parıldama şekilllerinden oluşan karalama bir fotoğraf oluşturmuş.

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere, bir yıldızın fotoğrafı sallanan bir fotoğraf makinesiyle çekildiğinde renkli ve dalgalı bir çizgi görülüyor. Aynı şekilde bir gezegenin fotoğrafı çekildiğinde ise renk ve genişliği sabit kalan bir çizgi görülüyor.

Yıldızların göz kırpar gibi parıldaması, ufka yakın yıldızlarda daha çok görülüyor. Bunun nedeni, yıldız ışığının devamlı çalkalanan atmosferde daha uzun yol katetmesi. Görüntüdeki açılar da yükseklikleri gösteriyor. Gökyüzünde en alçakta bulunan yıldız, en renkli parlamayı gösteriyor.

Monika Landy-Gyebnar’ın diğer fotoğraflarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: SpaceWeather