Sample Image

Sedeflerin Anası

Ivan Marthinusen dün Trondheim, Norveç'te, gökyüzünü seyrederken "bu gökkuşağı rengindeki bulutlar dikkatimi çekti". Hemen bir fotoğraf makinası aldı ve dönemin ilk sedef bulutlarını (nacreous cloud) yakaladı.

                  Sample Image

Sedef bulutları 13-24km yüksekte atmosferin stratosfer tabakasında yer alıyorlar. Bu gökkuşağı renkleri, güneş ışığının içlerinde bulunan minik buz taneleri tarafından kırılmasıyla oluşuyor. Bu küçük buz tanelerinin oluşması için  ortamın -850C kadar soğuk   olması gerekiyor. Bu yüzden bu bulutlar İskandinavya, Alaska, İzlanda taraflarında ve kışın gözleniyor.

Bu bulutların seyrek olduğu düşünülüyordu fakat bu kış İskandinavyalılar "sedef fırtınası" gibi birşeye şahit oldular. Ocak 2008'de bu bulutlar bir haftadan daha uzun bir süre gökyüzünde yer almışlardı. Kimse bunun ne kadar sık gerçekleştiğini veya bir daha görülüp görülemeyeceğini bilmiyor fakat kuzey bölgelerinde yaşayanlar veya o bölgelere gidecek olanlar tetikte olmalı. Bakmak için en uygun zaman ise sabah gün doğmadan önceki ve akşam güneş battıktan sonraki alacakaranlık.