Sir Arthur C Clarke

 

Eserleri arasında "2001: Uzay Macerası" da olan, ünlü bilim kurgu yazarı Sir Arthur Clarke 90 yaşında Sri Lanka'da öldü.

Düşünmenin ve hayal etmenin önemini çok erken yaşta kavramış yazarlardan biri olan Sir Arthur Clarke yazdığı 100’den fazla eserle bilim ve teknoloji dünyasına ışık tutmuş bir yazardı.

Yazılım devi Microsoft ve NASA, ünlü yazar ölmeden önce hala onun geleceğe dair fikirlerini ve görüşlerini öğrenmeye çalışıyordu.

Bizim gibi gençlere ve gökyüzü tutkunlarına ışık tuttuğu için çok teşekkür ediyoruz.

AAT 

 

 

 Sir Arthur C. Clarke

Clarke’ın teknoloji ve bilime yaptığı katkılara örnek olarak aşağıdaki düşüncelerini ve yazılarını gösterebiliriz.

"Televizyon yayınları ikinci dünya savaşından hemen önce başlamış ancak kısa süre içinde durmuştu. Yayınların kapsadığı alansa, dünyanın eğiminden dolayı sınırlıydı, 10-20 mili geçmiyordu. Ben de bunun üzerine bir şeyin farkına vardım: Eğer uzaya, içinde verici olan bir uydu yerleştirebilirseniz, dünyanın yarısına yayın yapabilirsiniz."

Arthur Clarke bu görüşünü içeren bir yazıyı Wireless World dergisine göndermiş, kendisine yazı karşılığı 5 sterlin ödenmişti.

Yazı ise milyonlarca sterlinlik bir sektörün kapısını açmıştı.

Clark, henüz 50'li yıllarda romanlarında uzay mekiklerinden, süper bilgisayarlardan, hızlı iletişimi sağlayan özel sistemlerden söz ediyordu.

1940'larda da, insanoğlunun 2000'e kadar aya ulaşacağını savunmuş, o dönem kimse kendisine inanmamıştı. 

 

Düzenleme: ODTÜ AAT

Kaynak: BBC Türkiye