Stonehenge

Stonehenge’in Başı Belada

    Stonehenge, aralarında Aya Sofya, Eyfel Kulesi, Taj Mahal ve Çin Seddi'nin de yer aldığı 21 finalistten biri olarak modern Dünya'nın Yedi Yeni Harikasından biri olabilmek için yarışıyor. Yedi Yeni Harika'yı belirlemek üzere kurulmuş İsviçre kökenli "New7Wonders" adlı organizasyonun Dünya turu geçtiğimiz Ekim ayında Stonehenge'e uğradı. Organizasyon yetkilileri, İngilizlerin namıyla çelişen sıcak bir karşılamayla karşı karşıya kaldılar.Stonehenge

    Prehistorik Druid adı verilen ve Hıristiyanlık öncesi Keltikrahiplerinin giydiği düşünülen kıyafetlere bürünmüş bir ekip, söyledikleri ilahilerle, New7Wonders ekibini bundan binlerce yıl öncesine götürdüler. Atmosferi bozan tek şey arka plandaki trafiğin sesiydi. İşte Stnehenge'in başını belaya sokan ve kara listeye alınmasına sebep olan şeylerden biri de buydu. New7Wonders ekibinin ziyaretinin hemen ardından, geçtiimiz ay, National Geographic dergisi, Stonehenge'i koruma ve turistik tesisler bakımından "kara liste"ye aldığını duyurdu. Araştırmaya göre Stonehenge gereğinden fazla seviliyor; kalabalık ve düzensiz. Dergi Stonehenge'e 100 üzerinden 56 puan vermiş. Bu arada Çin Seddi ve Taj Mahal de Stonehenge ile eşdeğer puana sahip.

    Bugün Dünya'nın yedi harikası olarak kabul edilen harikalardan yalnızca Mısır'daki Giza Piramitleri ayakta. Nitekim bu piramitler bir kez daha "harika" olmaya aday. Eski dünyanın harikaları bundan 2200 yıl önce Philon adlı Yunan filozofça belirlenmiş. Önümüzdeki yılın -2007 yılının 7. ayının 7. gününde (07.07.07)-  Dünyanın yedi harikası yenilenecek. Bu kez tek bir kişi seçmeyecek yedi harikayı; internet üzerinden milyonlarca kişinin oyuyla yapılacak. Liste oya açıldığında Çin'den ve Hindistan'dan oy akınına uğramış! Site hala oylara açık. Oy kullanmak isteyenler New7Wonders sitesi aracılığıyla bu şansa sahip olabilirler.( http://www.new7wonders.com/ )

 

Kaynak: Didem CROSSBY, Londra'dan Mektup; Bilim ve Teknik, Aralık 2006, S:108