Güneş Diğer Yıldızlardan Kuyruklu Yıldız Çalıyor

Eğer gece gökyüzünde bir kuyruklu yıldız gözlemleme şansını bulabilirseniz; bu gözlem, çalıntı bir memnuniyet getirebilir…  Güney Batı Araştırma Enstitüsü’nden (Southwest Research Institute – SWRI) araştırmacılar çok yönlü bilgisayar canlandırmalarıyla Güneş’in komşu yıldızlardan kuyruklu yıldızları koparabildiğini tespit etti.

Avcı Bulutsusu’ndaki yıldız oluşum kümesi. Hal Levison’un araştırmasına göre, bu yıldızlar, kuyruklu yıldız çalıyor olabilir. Telif Hakkı: NASA/APOD 10.04.2010

“Sonuçlar doğruysa, Güneşimiz, komşu yıldızların arka bahçelerinden kuyruklu yıldızları çekiyor.” diyor SWRI’da bilim insanı Hal Levison. Ve bu tip bir ‘hırsızlığın’ Oort Bulutu’ndaki birçok kuyruklu yıldızın da kökeni açıklıyor.

“Yıldızların, kümelerden oluştuğunu biliyoruz. Güneş de, başka yıldızlarında bulunduğu büyük bir gaz bulutundan doğdu. Bu kümede, birbirlerine kuyruklu yıldızları yerçekimleri ile çekebilecekleri kadar yakındılar. Aynı bir bahçede oyun oyun komşu çocukları gibi.” diyor Levison.

Güneş de, büyük bir zenginlikle birlikte, tüm çevre boyunca kuyruklu yıldızlarla dolu olan Oort Bulutu ile, oluştu.

Oort Bulutu, Plüton gezegeninden çok uzakta, Güneş’i çevreleyen yoğun bir kuyruklu yıldız bulutudur. Buluta ismini, bulutun varlığını öne süren Hollandalı gökbilimci Jan Oort vermiştir. Jan Oort’a göre, arada sırada Güneş Sistemi’nin iç kısımlarına doğru düşen kuyruklu yıldızların oluşturduğu bir bulut olmalıdır. Şimdiye kadar net bir gözlem yapılmamış olmasına karşın, birçok gökbilimci uzun periyotlu ve Halley-tipi kuyruklu yıldızın kökeninin bu bulut olduğuna inanıyor.

Oort Bulutu’nun sanatçı görüntüsü. Telif Hakkı: ESO

“Kuyruklu yıldızların standart oluşum modeli, onların bizim Güneş Sistemimizin gezegen oluşumlarından kalan artıklar olduğunu ve gezegenlerin bu kuyruklu yıldızları çok uzak noktalara fırlattığını söylüyor. Ancak bu tip bir senaryo, kümeler dağılmadan önce bütün güneş sistemlerinde olmuştur, yoksa sayıların bir anlamı olmazdı.” diyor Levison.

“Standart model, bizim gördüğümüz (Oort Bulutu’ndan düşen) kuyruklu yıldızların fazla olan sayısına açıklık getiremiyor. Güneş’in diğer kardeşleri, karışıma bir katkı sağlamış olmalı.”

Oort Bulutu’ndaki kuyruklu yıldızlar, 1.600 km ile 3.200 km arasındaki uzaklıklarda bulunuyorlar ve bu yüzden sayılarını tahmin etmek oldukça zor. Fakat Levison ve ekibi, gözlemlerine dayanarak, orada 400 milyar kadar kuyruklu yıldız olabileceğini söylüyor. Daha önceki modellere göre ise 6 milyar kadar kuyruklu yıldız olduğu söyleniyor.

“Oort Bulutu’nun aşırı büyüklüğünden dolayı tahminlerde çelişkiler olabilir; ancak bu derece farklı bir sonuç çıkması, modelin kendisinde bir sorun olduğu gösteriyor.” diyor Levison.

Çözüm olarak ise kuyruklu yıldızların yörüngelerini gösteriyor.

“Bu kuyruklu yıldızların yörüngeleri son derece ilginç ve uzun periyotlu, bu yüzden Güneş çevresindeki bir yörüngede oluşmuş olamazlar. Diğer yakın yıldızların çevresinde oluşmuş ve buraya kaçmış olmalılar.” diye açıklıyor.

Bu açıklamaya göre kuyruklu yıldızlar, yalnızca Güneş’in geçmişi hakkında değil diğer yıldızların geçmişi hakkında da bize bir şeyler anlatabilir.

“Kuyruklu yıldızların yörüngeleri ve kimyaları üzerine çalışmalar yaparak nereden geldiklerini ve oluştukları yıldızlar hakkında bilgiler elde edebiliriz. Bu garip gelebilir ama diğer yıldızlarla aramızda bir bağ olabilir.” diyor Levison.

İlgili Bağlatılar:

Kaynak: Science@NASA