Tehlikeli Asteroidleri Boyayarak Def Etmek

Hiç paintball oynamış mıydınız? Peki bu işin içine asteroidleri katmaya ne dersiniz? MIT Havacılık ve Uzay Bölümündeki bir öğrenci olan Sung Wook Paek’e göre, doğru hesaplamalar ve yeterli bir süre olursa Dünya’ya yakın asteroidlerin yüzeyine atılacak dev boya kütleleri onların yörüngelerini saptırabilir.

Boyanmış asteroidin sanatçı gözünden resmi

Telif Hakkı: MIT

Bu fikre göre, ilk önce asteroidin bir yüzüne dev bir boya kütlesi fırlatılacak. Ardından asteroidin yarım tur dönüşü beklendikten sonra, diğer yüzüne boya fırlatılacak. Böylece asteroidin yüzeyi 5 mikrometre kalınlığında bir boya katmanıyla kaplanmış olack. İlk başta, boyanın kendisinin uyguladığı kuvvet cismin yörüngesini etkileyecek. Bunun yanısıra asteroidin beyaz bir renge boyanması onun ışığı yansıtma yüzdesini nerdeyse 2 katına çıkaracak. Bu, Güneş’ten asteroide etkiyen radyasyon basıncının farklı bir yönde gelişmesini sağlayacak ve böylece asteroid yörüngesinden sapmış olacak. Güneş’in radyasyon basıncının etkilerini Dünya’yla eş zamanlı dönen yapay uyduların sapmasından dolayı biliyoruz. Üstelik, Güneş Gemileri denen uzay araçlarının tasarımının da bu olaya dayalı olduğunu biliyoruz.

Apophis adlı asteroid

Telif Hakkı: MIT

 

Önümüzdeki yıllarda Dünya’ya çok yaklaşacak bir asteroid biliyoruz. Apophis adlı asteroid, 2029 ve 2036 yıllarında gezegenimize yakın geçiş yapacak. Bu nedenle fikrin Apophis üzerinde uygulanabileceği düşünülüyor. Paek’e göre Apophis’in yüzeyini kaplamak için 450 metre çapında 5 ton kütleli bir boya topu gerekiyor. Ancak bu Güneş’in radyasyon basıncının etkilerini tam anlamıyla görebilmek için 20 yıl geçmesi gerekiyor. Ayrıca boya topunun Dünya’dan fırlatılacak roketlerle uzaya ulaşması biraz sıkıntılı bir seçenek. Onun yerine boya toplarının uzayda yapılması düşünülüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu bunun için uygun bir seçenek olabilir.

 

Kaynak:EarthSky