Teleskopsuz Astronomi - Necropanspermia

Teleskopsuz Astronomi – Necropanspermia

Küçük bir organizmanın uzay tozundaki bir zerrecikte uzay ve zamanın tüm etkenlerinden kurtularak dünyaya ulaşıp yerleşmesi fikri ne kadar da inanılmaz görünüyor değil mi? Hatta bu organizmalar dünyaya ulaştıkları zaman büyük ihtimalle ölüydüler. Ancak, bu ölü cisimler Dünya’da hayatı başlatacak genetik şifreyi taşıyor olamazlar mıydı?

Ve Nekropanspermia’ya hoş geldiniz diyoruz.

Teleskopsuz Astronomi - Necropanspermia

Gerçektende bir yabancı spor sistemler arasında ışık yılları boyunca seyahat etmiş olabilir mi? Teori geldiklerinde canlı olmalarını gerektirmedikçe olabilir.

Panspermia, yaşamın evrende başka bir yerde oluştuktan sonra Dünya’ya transfer edilmesinden bahseden bir teori. Ve burada bu “başka yer” neresi olabilir sorusunu soruyoruz. Güneş Sistemi düşünüldüğünde su-çözücü karbon bazlı kendiliğinden oluşum formları için en uygun aday Dünya. Bütün gezegenlerin aynı yaşa sahip oldukları düşünülürse yaşamın başka bir yerde oluşmuş olması fikri tek açık sebep olarak görünüyor tabi bunun için Güneş Sistemi’nin genç zamanlarında mümkün olandan daha uzun bir yaşam süresinin var olmuş olması gerekli.

Bu konudaki fikirler çeşitli fakat Dünya 3,8 milyar yıl önce yaşamın ilk kalıntılarının fosil kayıtlarında yer ettiği 4,3 milyar yıllık dengeli ve sulu bir çevre sunmuş olabilir. Bu ilkel kimyasal bir yapıdan metobolik enerji üretimine ve kapsamlı üreme sistemine hâkim kendine yeter bir organizmaya evrimleşmesi için harika bir yarım milyar yıl demek.

Ne kadar zengin olduğunu göstermek için sadece tek bir örnek sunacak olsak da yarım milyar yıl oldukça zengin bir süre ama Wesson(altta)’a göre bu yeterli bir süre değil. Araştırmalarda tipik bir virüs geni 120.000 bitlik , E-koli bakteri geni 6 milyon bitlik bir bilgi içerirken rastgele moleküllerin etkileşimlerinin ise yarım milyar yıldan fazla bir sürede ancak sadece 194 bitlik bir bilgi ürettikleri belirlendi.

Karşıt bir görüş ise sınırlı hammaddenin olduğu bir çevrede herhangi bir seviyedeki çoğalma, çoğalmada en etkin olan birimleri destekler ve nesilden nesile oluşumu devam eder yönünde. Bu da rastgele moleküllerin etkileşimi olan bir çevre olma özelliğini çabucak durdurmuş oluyor.

Necropanspermia

Arama motorunda panspermia kavramını ararsanız karşınıza soldaki görüntü çıkacaktır.ALH84001.Belki sadece bir mineral deposu olan komik görünüşlü yapılara sahip Mars’tan gelen bir meteorit ve sağdaki bir tardigrad. yüksek radyasyon, kuruluk ve yakın vakum koşullarına dayanabilen ıslak yosunsu yapılarda yaşamayı tercih etse de tamamıyla karasal bir organizma.Yani burada hiç panspermia yok sadece elektron mikroskopuyla Astronomi.

Telif Hakkı: NASA

Buna rağmen nekropanspermia bu sürecin nasıl başlamış olabileceğine bir öneri getirir. Ölü uzaylı bir genin Dünya’daki gelecek organik çoğalımlar için bir şablon olduğu bir mekanizma donuk gensel şablonlar olarak virüsler ayrı tutulduğunda detaylı olarak açıklanmış değil. Virüslerin çoğalımı için hücresel bir organizmaya ihtiyaç duydukları bilinse de bu her zaman böyle değildir.

Teori hala, koruyucu bir atmosfer ve manyotosferin altında karıştırılmış ama çalkalanmamış hafifçe ısıtılmış bir kokteyl olarak organik bileşimler için en olgun ve zengin beslenme kaynakları olarak en ideal yapının Dünya olduğunu gerekli kılıyor.

Bu şartlar altında ilksel çoğalımların kurulmasında organik bileşenlerin rastgele bağlantıları oldukça akla yakın görünüyor. Ancak henüz bugünkü bildiğimiz haliyle Dünya’yı başlatması için ölü yıldızlararası virüslerin gelişine bakmamız gerektiği henüz pek açık değil.

Kaynak: Universe Today