Active Image

Tutulma Sırasında Yerçekimini Test Ettiler

 Çin Bilim Akademisi’nden 

 yerfizikçi Keuyun Tang Güneş

tutulması sırasında Ay, tam Dünya

ve Güneş doğrultusuna denk

geldiğinde hissettiğimiz yerçekiminin

biraz daha az olacağına inanıyor.

 

 

 

 

Newscientist

 Active Image

Fotoğraf: Hartwig Luethen 

 Çin Bilim Akademisi’nden  yerfizikçi Keuyun Tang Güneş tutulması sırasında Ay, tam Dünya ve Güneş doğrultusuna denk geldiğinde hissettiğimiz yerçekiminin biraz daha az olacağına inanıyor.

“Bu çok küçük bir sapma fakat Newton’un kanununa karşı geliyor” diyor 17. yüzyıl fizikçilerinin kanunları üzerine çalışan Tang.

Tang ve öğrencileri kuramlarını test etmek için çok hassas  bir ivme-ölçer kullandılar. Çevredeki parazitlerden mümkün olduğu kadar az etkilenmesi için bu ivme-ölçeri yerin altına; Tang’ın arkadaşının sığınağına yerleştirdiler.

Bu yılın sonuçlarını çözümlemeleri yaklaşık iki haftalarını alacak fakat başka yerlerde gerçekleştirdikleri deneyler- Çin 1997, Zambiya 2001, Avustralya 2002- tutulma sırasında yerçekiminde hafif değişikliklerin olduğunu gösterdi.

Tang’a göre, etki tutulma sırasında salınan sarkaçlardaki küçük bozulmalarla da desteklendi. Tang grubunun daha önce yayınlanmış tutulma sonuçlarının etkiyi hala kanıtlamadığını itiraf ediyor.

Diğerleri ölçümlerin dikkatsizce yapılmasından dolayı etkinin kanıtlanamadığını öne sürüyor ve bu kurama karşıt biri yer çekimindeki görünen etkinin  tutulma sırasındaki karanlık bölgenin ani soğumasından dolayı ortaya çıkan basınç değişikleriyle alakalı olabileceğini söylüyor.

 Eğer  deney atmosferin biraz daha üst tabakalarında gerçekleştirirse -ki böylece atmosferik etkiler en aza indirilmiş olacak- bu gizem açıklığa kavuşabilir.