UFO ve New York

UFO mu Hayal Gücü mü?

İngiltere Savunma Bakanlığı, 1981 ve 1996 yılları arasını kapsayan yüzlerce UFO haberini detayları ile incelediği 4000 sayfalık bir rapor yayınladı. UFO uzmanı David Clarke, bilim adamları ve olaya kuşku ile yaklaşanlar gibi hiç şaşırmamış durumda; çünkü görünmüş tüm UFO'ların betimlemeleri bilim kurgu filmlerindeki ve televizyon programlarındaki UFO'lar ile çok yakın benzerlikler göstermekte.
 
UFO ve New York
 Kurtuluş Günü adlı filmden alınmış bir kare.
Telif Hakkı: 20th Century Fox

1996 yılında insanların gördüklerini iddia ettiği 609 UFO'nun betimlemesi ile 1995 yılında yayınlanan 'X Dosyaları' (X files) dizisi ve aynı yıl sinemada gösterime girmiş ve uzaylıları konu alan 'Kurtuluş Günü' (Independence Day) gibi filmlerdeki 117 UFO görüntüsü karşılaştırılmıştır. Uzman David Clarke'a göre açık bir şekilde sinema filmleri ve televizyon programları halkın UFO beklentilerini ve olayın enteresanlığını arttırıyor ve aynı zamanda insanların UFO'lara nasıl inandığını gösteriyor.

Raporda UFO gördüğünü iddia eden polis memurlarının, savaş uçağı pilotlarının ve hatta küçük çocuklarının betimlemelerine dahi yer verildi. Sonuç olarak, tüm tasvirlerin %90'nın parlak yıldızlar ve gezegenler, kayan göktaşları, yapay uydular ve bazı havadan yapılan reklam amaçlı nesneler olduğu anlaşıldı. %10'luk kısım ise açıklanmayan nesneler olarak listelenmiş durumda, bunun sebebi de anlatıcının verdiği eksik bilgi.  

Kaynak: Universe Today