Uranüs’ün Halkaları

NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu, 5 sene önce bugün, Uranüs gezegeninin tüm halka sisteminin az rastlanılan bir görüntüsünü aldı.

 

 

(Resmi büyültmek için resme tıklayınız.)© NASA/ESA/STScI

Halkaların bu görüntüsü, Hubble’ın Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 ile 14 Ağustos 2007’de alındı. Gezegenin üstü ve altındaki halkalar, gezegene başak benzeri bir görüntü veriyor. Halkalar gezegenin yüzeyinde boydan boya görülemez; çünkü, gezegenin parlaklığı HST’nin fotoğrafında engellenmiştir (Gezegenin kalan küçük bir parıltısı, fan-şekilli yapay bir görüntü oluşturur, bu da iç ve dış halkalar arasında bir kenar yaratır).

Gezegenin boyutunu ve halka düzlemine gore konumunu gösterebilmek için gezegenin biraz daha kısa pozda renkli görüntüleri birleştirildi.

Yer’deki gökbilimciler, gezegenin 84 yıllık yörüngesinde, sadece 42 yılda bir bu halkaların kenarını görebilir. Ancak, halkalar son yalpaladığında, gökbilimciler bunu fark edememişlerdi.

Daha sönük dış halkalar 2003’te Hubble Uzay Teleskopu’nun görüntülerinde görülüyordu; fakat, 2005’twki görüntülere kadar fark edilmemişti ve daha önceki görüntüler tekrar incelendi.

Kaynak: SolarSystem.NASA