USA 193 Dünya’ya Düşecek mi?

Son günlerde medyada oldukça yer bulan ve Dünya'ya ne zaman düşeceği konusu tartışılan Amerika casus uydusu USA 193 hakkında neleri tam olarak biliyoruz ve bilmiyoruz bir bakalım.

 

 USA 193, kontrolden çıkmış bir uydu.

 USA 193 uydusu 14 Aralık 2006 tarihinde Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden Delta II adlı roketle fırlatıldı. Yörüngesine ulaşmasından kısa bir süre sonra, yer kontrol üniteleriyle olan bağlantısı kesildi ve tekrar sağlanmadı. Tam olarak tasarımı ve kullanım amacı bir sır olarak gizlenen USA 193'ün uzmanlara göre büyük ihtimalle yüksek çözünürlüklü radar uydusu olduğu tahmin ediliyor.

Peki Ne zaman ve Dünya üstünde Nereye Çarpacak?

Bu işte insanların en çok ilgisini çeken soru ve maalesef cevabı o kadar da kolay değil. Çünkü uydunun hızı sürtünmeye bağlı olarak sürekli yavaşlıyor ve buna bağlı olarak Dünya'ya yaklaşıyor. Aşağıdaki çizimde de görüldüğü üzere, geçen yıl içinde uydunun yüksekliği giderek azalmış. Ancak belli bir mesafeden sonra atmosferin yoğunluğu artacağından sürtünme de artacak ve uydunun hızı daha da yavaşlayacak. Uydunun atmosfere girmesi ise yaklaşık 100km civarında olacak.

Yapılan hesaplamalarda o kadar çok belirsizlik var ki uydunun nereye ve ne zaman düşeceğini tam olarak tahmin etmek, birkaç ay sonra hava durumunu tahmin etmek kadar zor. Şu anda söyleyebileceğimiz tek şey, Mart sonlarına doğru uydunun atmosfere girebileceği. Zaman geçtikçe ve uydunun irtifası azaldıkça, daha iyi tahminler de mutlaka gelecektir ancak yine de düşüşünden 1 gün öncesinden bile tam olarak nereye düşeceğini bilemeyeceğiz.

Riskler Nedir?

Şanslıyız ki riskimiz yok denecek kadar az. Çünkü Dünya yüzeyinin üçte ikisi okyanuslarla çevrili ve genelde dünyaya yönelen gökcisimlerinin çoğu daha atmosfere ilk girişlerinde sürtünme etkisiyle yanıp buharlaşıyor. Bu durumda, uydunun yanmadan Dünya yüzeyine ulaşıp biryerlere zarar verme ihtimali oldukça zayıf.

Uydu Şu Anda Nerede?

Yukarıdaki grafikte, uydunun şu anki yörüngesi ve bulunduğu konumu görebilirsiniz.

Düşmeden Önce Uyduyu Havada Görebilir miyim?

Evet görebilirsiniz. Çünkü uydu yeryüzüne oldukça yakın bir konumda olduğundan çıplak gözle oldukça parlak görünebiliyor. Bunun için www.heavens-above.com adresini kullanarak bulunduğunuz konum için uydu geçiş zamanlarını takip edebilirsiniz.

Kaynak: Heavens-Above

Çeviri-Düzenleme: ODTÜ AAT