UUİ Geçişi

UUİ Parlamaları

Geçtiğimiz zamanlarda Discovery Uzay Mekiği'nin taktığı güneş panelleri ile birlikte artık Uluslararası Uzay İstasyonu – UUİ (International Space Station – ISS) artık gökyüzünde çok rahat seçilebiliyor. 28 Mayıs 2009'da ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu olarak Ay'ın önünden geçeceğini tahmin ettiğimiz UUİ'yi izlemek üzere Fizik Bölümü çatısında yerimizi aldık. Saatler 21.10'ı gösterirken geçiş başladı. Ama ne yazık ki beklediğimiz gibi Ay'ın önünden değil  yaklaşık 0.1 derece yukarısından geçti. Topluluk üyelerimizden İlker DOĞAN, bu anı fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi.
   
UUİ Geçişi
UUİ'nin çizdiği çizginin üst tarafında bulunan iki yıldız İkizler takımyıldızının Pollux ve Castor yıldızları. Alt kısımda yer alan yıldız ise Küçük Köpek takımyıldızının Procyon yıldızı. Sağ tarafta bulunan yıldızlar ise Arabacı takımyıldızının α (Capella) ve β (Menkalinan) yıldızları.
 Fotoğraf: İlker DOĞAN
Nikon D80 ISO100 30"

Bu tip uydu geçişleri Dünya'nın her tarafından gözükebiliyor. Hatta çoğu yerde UFO söylentilerine bile neden oluyor. Olaya uyduların parlak levhalarından ya da güneş panellerinden yansıyan Güneş ışınları neden oluyor. Güneş'ten aldığı ışığı yeryüzüne yansıtan levhalar ya da paneller uydunun görünmesini sağlıyor. Eğer siz de uydu parlaması görmek istiyorsanız Heavens – Above sitesinden bulunduğunuz konumu girerek gelecekte geçecek uyduları öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için ise tıklayın.

İlgili Bağlantılar: