Active Image

Uzaya Gönderilen Kepler Uzay Aracı

NASA'nın Kepler görevi, Kepler Uzay Aracının TSİ 6 Mart 5:49'da Florida'daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü'nden uzaya fırlatılmasıyla başarıyla başladı.  Kepler uzay aracı, yüzeyinde, yaşam için gerekli olduğu düşünülen sıvı su bulunan Dünya benzeri gezegen bulmak için tasarlandı.

Active Image

Kepler Uzay Aracı'nı taşıyan Delta II roketi kalkarken 

Telif Hakkı: NASA/ Jack Pfaller

"Çok başarılı bir fırlatma oldu." diyor Kepler proje müdürü James Fanson. "Takımımız insan yarışına katkı sağladığı için çok heyecanlı. Kepler, Dünya'nın tek olup olmadığını araştıracak."  

Mühendisler, Kepler'den, 3. kademe roketinden ayrıldıktan  ve Güneş merkezli yörüngesine girdikten sonra, TSİ cuma 19:11'de sinyal aldı. Uzay aracı, güneş panellerinden enerji üretecek.
"Kepler, gezegen araştırmasında, şu anda 100000'den fazla yıldızı araştırmak için en iyi konumda" diyor NASA'nın Moffett Field, California'da bulunan Ames Araştırma Merkezi' nden görevin bilimsel araştırmacısı William Borucki. "Herkes rüyamızın gerçeğe dönüşmesinden oldukça heyecanlı. Eğer başka dünyalar varsa bunu öğrenmek üzereyiz."
Active Image

Bir sanatçının gözünden belirsiz bir yıldız etrafında dolanan Dünya benzeri gezegen

Telif Hakkı: Dana Berry/NASA 

Mühendisler, 60 gün sürecek olan "görevlendirme" (comissioning) adı verilen kontrollere başladı. Bir ay ya da biraz daha az bir süre içinde, NASA araştırmalar için komutlar gönderecek. Kepler'in kamerasının kalibre edilmesinden sonra gezegen araştırmaları başlayacak. 
Kepler'in araştıracağı ilk gezegenler, yıldızlarına çok yakın bir yörünge izleyen gaz devleri olan "Sıcak Jüpiterler" olacak. NASA'nın Hubble ve Spitzer Uzay Teleskopları, bu tip gezegenleri araştıracak ve atmosferleri hakkında bilgi toplamaya çalışacak. Neptün boyutlu gezegenler daha sonra araştırılacak. Daha sonra da Dünya boyutlu kayalık gezegenler araştırılacak. Dünya şartlarına yakın bir gezegenin keşfedilmesi 3 yıl sürecek ve yer teleskopları da buna yardımcı olacak.
 
Aynı konu ile ilgili başka haber için tıklayın .
Daha fazla bilgi için: http://www.nasa.gov/kepler 
'Sıcak Jüpiterler' hakkında daha fazla bilgi için tıklayın .
 
Kaynak: science.nasa.gov