dfbd

Dikkat: Yıldız Doğuyor

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu, düzensiz bir galaksiyi, NGC 3738’i içerisinde büyük savaşlar verirken görüntülemeyi başardı. Bu galaksi, şiddetli bir yıldız oluşumu evresinin tam ortasında kalmış durumda. Bu süreç içerisinde, galaksinin merkezindeki yıldızlardan büyük yıldızlar oluştukça içinde bulundukları bulutları güçlü bir şekilde ışıklandırıp iyonlaştırıyorlar ve bir H II bölgesi yaratıyorlar. Ve işte burada, galaksiden yayılan bu kırmızımsı bölge fark edildi. Bu, yıldız oluşumunun en karakteristik kanıtlarından birisidir.

dfbd

Telif Hakkı: ESA /HUBBLE&NASA

 

Büyük Ayı Takımyıldızı bölgesinde görülen NGC 3738, Güneş’ten 12 milyon ışık yılı uzaklıkta ve Messier 81 grubunda bulunuyor. Çapı 105 ışık yılı uzunluğunda.(Samanyolu’nun çapının onda biri kadar)

İçerisinde bulundurduğu dev ve çok sıcak yıldızlardan oluşan yoğun kümeleşmelerden yayılan ultraviyole ışınım nedeniyle mavi renkte gözüküyor. NGC 3738 tipinde galaksiler düzensiz yapıdadırlar ve belirgin bir özellikleri yoktur. Big Bang’den sonra oluşan ilk yıldızların kanıtlarının bu tip galaksilerde bulunabileceği düşünülmekte.