dfbac

Bir Misafirimiz Var: ISON

Sizce, resimde gördüğünüz minik, soluk noktacık; yaşayan herkesin büyük bir olasılıkla göreceği en parlak kuyruklu yıldız olabilir mi? Büyük bir olasılıkla, evet! Yalnız, Güneş’e yaklaştıkça parçalanabilir veya düşük bir parlaklıkta görülebilir. Tabi ki bu olasılıkları aklımızdan bile geçirmemeye çalışıyoruz… İyimser bir şekilde yaklaşıp bu mükemmel anı heyecanla bekliyoruz… Öyle ki, yeni keşfedilen C/2012 S1(ISON) kuyrukluyıldızı harika bir kuyruk meydana getirecek ve 2013 sonlarına doğru parlaklığı yaklaşık Dolunay’ınkine ulaşacak.

dfbac

Telif Hakkı:NASA

Fotoğrafta ISON  18. kadirde ancak seçilebiliyor.(Karanlık bir gökyüzünde gözün seçebileceği en sönük yıldızdan 100000 kat daha sönük bir parlaklık)

ISON, Beyaz Rusya-Vitebbsk’ten Vitali Newski ve Rusya-Kondopoga’dan Artyom Novichonok tarafından 21 Eylül’de keşfedildi. Tahmine göre ISON, Güneş’e 2013 yılının kasım ayı sonunda yaklaşık 0.012 GB (1.8 milyon km) kadar yaklaşacak. 2013 yaz sonunda dürbünle görülebilecek kadar parlaklığı artacak, ekim sonunda ise çıplak gözle gözlenebilecek ve kasım başında parlaklığı Dolunay kadar olacak. Olağanüstü bir güzelliğe şahit olmak dileğiyle…

 

Kaynak: NASA