Sample Image

Venüs – Ay Yakınlaşması

Bu akşam (eğer hava bulutlu değilse) dışarı çıkın ve batı ufkuna bakın. Venüs ve Ay biribirine yaklaşık 2o kadar yakınlaşmış olacaklar. Bu açı kolunuzu uzattığınızda iki serçe parmağınızın gökyüzünde kapladığı alana eşit. Venüs ve Ay'ı gözlemlemeniz için Güneş'in batmasını beklemenize bile gerek yok çünkü Venüs -4.6 kadir parlaklığıyla şu an en parlak döneminde yer alıyor ve gündüz bile çıplak gözle görülebiliyor. Cehennemler gezegeni şu an en parlak yıldız olan Sirius'tan (Akyıldız) yaklaşık 20 kat daha parlak!

Sample Image

Hong Kong'lu gökbilimci "Wah!" tarafından hazırlanmış animasyonda Venüs'ün evreleri ve boyutunun 6 ayda nasıl arttığı görülüyor.

Venüs'ün de tıpkı Ay gibi evreleri vardır. Gezegen Dünya'ya yakın olduğu zamanlar hilâl olarak görünür, Dünya'dan uzaklaştığında giderek yarım daireye döner ve Güneş'in arkasına geçtiğinde tam daire olarak görülür. Bu yakınlaşmada Venüs ve Ay'ın her ikiside hilâl olarak gözlenebilecek fakat Venüs'ü hilâl olarak görmeniz için dürbün veya teleskop kullanmanız şart.