ODTÜ Venüs Geçişi’ni İzledi

6 Haziran’daki Venüs geçişini ODTÜ’de düzenlediğimiz etkinlikle gözledik. Bir sonraki geçişin 105 yıl sonra 2117 yılında olacağını düşünürsek, bu geçiş oldukça önemli bir gökyüzü olayıydı. Bu önemli olay için hem üniversitedeki arkadaşlarımızla hem de dışarıdan gelen gökbilim severlerle ODTÜ Fizik Bölümü çatısında bir araya geldik.

© ODTÜ AAT

Gece yarısı 1’de başlayan geçişi henüz Güneş gökyüzünde olmadığından internet üzerinden takip ettik. Sabah olduğunda Güneş’in doğmasına çok az bir süre kala arkadaşlarla birlikte çatıda yerimizi aldık.

©ODTÜ AAT

Bu gözlemde topluluğumuza ait teleskoplarla, özel filtreli gözlüklerle ve kağıda yansıtarak Venüs geçişini gözledik. Topluluğumuza ait güneş teleskopu ile hem Venüs’ü hem de Güneş’in üzerindeki lekeleri ve fışkırmaları da gözledik.

 

©ODTÜ AAT

Teleskop ve filtreli gözlükler olmadan da farklı bir şekilde gözlem yaptık. Bir teleskopumuzdan çıkan ışığı kağıda yansıtarak Güneş’in önündeki Venüs’ü ve üzerindeki lekeleri kolaylıkla görebildik.

 

©ODTÜ AAT


Kağıdın üzerine yansıtılan Güneş ve Venüs (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.)©ODTÜ AAT


Kimi katılımcılar kendi ekipmanları getirdiler. ©ODTÜ AAT


Bu olağanüstü ve önemli gökyüzü olayında bizlere katılan tüm katılımcılara ve emeği geçen tüm topluluk üyelerine teşekkür ediyoruz.

Bir başka etkinlikte görüşmek dileğiyle…