Venüs Express Aracı Venüs’ün Ozon Tabakasını Keşfetti

Gün geçmiyor ki yeni bir keşif yapılmasın. Bu kez de ESA’nın Venüs Express uzayaracı bu kızıl ve sıcak gezegenin bir ozon tabakası olduğunu ortaya çıkardı. Venüs atmosferinin üst kısımlarında görülen bu gezegensel özellik bize güneş sistemi dışı yaşam arayışlarımızı geliştirme konusunda Dünya ve Marsa oranla daha iyi bir bakış açısı sağlamada yardım edecektir.

Venüs Express uzay aracı©ESA

Bu muhteşem keşif Venus Express çevredeki yıldızları izlerken gerçekleşti. Gezegenin atmosferine bakarken SPICAV aleti gaz türlerini ayrıştırdı. Farklı dalga boylarını ayrıştırarak ozonun ultraviyole ışığı emdiği farkedildi. Ozon güneş ışığının karbondioksiti moleküllere ayırıp oksiyejeni serbest bırakmasıyla oluşuyor. Oluşan bu oksiyen ya 2 atomluk molekküller haline geliyor ya da 3 atomluk moleküller haline yani ozon haline geliyor. Bu tespit Venüs’ün atmosferinin kimyasal yapısını anlama konusunda bize önemli fikirler veriyor.

Bu zamana kadar ozon Dünya ve Mars’a özgü bir özellik olarak biliniyordu; ama şuan bu tip bir keşif astronomlara başka dünyalardaki yaşam araştırmalarında yardım edebilir.Peki bu neden önemli bir keşif? Çünki ozon güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının çoğunu emer ve yine çünki ozonun hayatın kendisinin bir ürünü olduğu düşünülüyor. Ozon karbondioksitle birleştiği zaman yaşam için kuvvetli bir sinyal gibi bir izlenim yaratabilir. Ama şimdilik çok fazla heyecanlanmaya gerek yok. Bunun düşünülmesi için Dünya’daki değerin en az %20 si kadar oluşması gerekiyor.

Dr Montmessin “Bu yeni bulguları başka dünyalardaki yaşamın tespitindeki teorileri düzenlemek ve test etmek için kullanabiliriz.” dedi.

Biz hala Venus’te yaşam ihtimalinin neredeyse olmadığını düşünsek de bu bulgular Venüs’ü Dünya ve Mars’a bir adım daha yaklaştırıyor. ESA Venüs Express görevi Proje Bilim insanı Hakan Svedhem ” Bu ozon tespiti Venüs’ün atmosferindeki döngü ve kimyasal olaylar hakkında bize çok şey anlatıyor. Öte yandan; bu, Venüs’ün kayaç gezegenlerle olan önemli benzerliğinin bir kanıtıdır ve Venüs üzerinde çalışmanın ve ona dair her şeyi öğrenmenin önemini gösteriyor.” dedi.

Buradaki bağlantıdan Venüs Express uzay aracı ile ilgili bir videoyu izleyebilirsiniz.

 

Kaynak:UniverseToday