Shelter Island

UZAY SEYAHATİ

Hayal gücü, geleceğe bakan penceremiz. NASA/JPL’de bilim insanları, yeni nesil kaşiflerin ve yenilikçilerin bir gün bu gelecek görüşlerini mümkün kılmalarını desteklemek amacı ile, hayal gücünün ve olasılıkların çerçevesini genişletmekte cesurca davranıyorlar. Aşağıdaki hayali seyahat duraklarına bakarken unutmayın ki sizler de geleceğin mimarları olabilirsiniz.

Shelter Island

Ev gibisi yok.Sıcak, nemli ve uygun atmosfere sahip olan Dünya, bizim yaşam barındırdığını bildiğimiz tek yer.JPL’nin Dünya programı ile bilim insanları, bizler evrenin derinliklerini keşfederken yaşamamız için uygun koşullar sağlamaya devam etmesi için gezegenimizin değişimini izliyorlar.

'Shelter Island' 3 - D

NASA’nın Mars Keşif Programı, Mars’ın geçmişte, günümüzde veya gelecekte yaşanabilir olup olmadığını anlamak üzerine. Pathfinder, Mars Keşif Araçları, Mars Bilim Laboratuarı ve Mars Keşif Uydusu ve bir çok diğer araç, Mars’ın yaşanabilirliğinin anlaşılmasında önemli bilgiler sağlamışlardır. Bu poster, Mars’ın keşfinin gerçekleştiği bir geleceği göreselleştiriyor ve kızıl gezegenin keşfinin dönüm noktalarını nostaljik bir biçimde ifade ediyor.
Shelter Island

Ceres, Güneş’e en yakın cüce gezegen ve 965 kilometrelik çapıyla Mars ile Jüpiter arasında bulunan asteroid kuşağında yer alan en büyük gök cismi.İki yüzyıla yakın süredir teleskoplar ile gözlenmesinin ardından Ceres, 2015 senesinin Mart ayında NASA’nın Dawn sondası aracılığı ile bir uzay mekiği tarafından keşfedilen ilk cüce gezegen oldu. Dawn’ın hala sürmekte olan detaylı incelemeleri bizlere gizemli cüce gezegenin buz ve kayadan oluşan yapısı hakkında bilgi sağlıyor.

'Shelter Island' 3 - D

Şaşırtıcı jeolojik yapısı ve yaşam barındırmaya uygun koşulları sağlaması ile Jüpiter’in uydusu Europa, gelecek keşifler için eşsiz bir durak. Europa’nın buzlu yüzeyinin altında hacmi bizim gezegenimizdeki denizlerin toplam hacminin iki katı olan bir tuzlu su okyanusu bulundurduğu düşünülüyor.Jüpiter’in kütlesinin yarattığı çekilme ve esneme etkileri okyanusların donmasını engelleyecek kadar ısı oluşturuyor. Dünya üzerinde su bulduğumuz yerde yaşam da buluruz.Bakalım 2020’lerde NASA’nın Europa programı kapsamında uydu ile ilgili neler keşfedilecek.

Shelter Island

Star Wars’taki Luke Skywalker’ın gezegeni Tatooine gibi Kepler-16b de iki yıldıza sahip bir gezegen olabilir. Burada kayasal bir gezegen olarak gösterilmiş olmasına rağmer Saturn gibi bir gaz devi olması da mümkün. Gezegenin sıcaklığı kuru buzunkine yakın olduğundan, yaşam barındırma ihtimali çok yüksek değil fakat gezegenin keşfi, filmlerde sıklıkla gördüğümüz çift günbatımı manzaralarının bilim kurgunun ötesinde olduğunu gösterdi.

'Shelter Island' 3 - D

Kepler-186f, yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunan ve Dünya boyutlarında olan keşfedilen ilk gezegen ve yüzeyinde sıvı su bulunuyor olabilir. Yıldızı bizim Güneş’imizden çok daha serin ve kırmızı. Eğer gezegen üzerinde bitkiler yaşıyor olsaydı, fotosentez olayı muhtemelen yıldızın kırmızı dalga boyundaki fotonlarından etkilenecekti ve renk tonları bizim gezegenimizin yeşil tonlarından çok daha farklı olacaktı. Gezegenin keşfi, NASA’nın gezegen arayan teleskobu Kepler tarafından yapılmıştır.

Shelter Island

Hangi Güneş ötesi gezegenin ‘ilk’ sayılabileceği ile ilgili tartışmalar sürerken, aralarından biri diğerlerinde ayrılıyor. Evrene ve evrende kendi yerimize olan bakışımızı tamamen değiştiren 51 Pegasi b, 1995 senesinde keşfedildi.Gezegenin kütlesi, Jüpiter’in kütlesinin yarısı ve görünüşte imkansız denilebilecek, 4.2 günlük bir yörüngeye sahip. Keşfedilen ilk Güneş ötesi gezegen olmasının yanı sıra; sıcak, dev ve kendi yıldızları çevresindeki yörüngeleri Merkür’ün yörüngesinden daha dar olan Sıcak Jüpiterler adı verilen yeni bir gezegen sınıfının oluşturulmasına neden oldu. Bugün, NASA’nın Kepler uzay teleskobu gibi güçlü gözlem yeteneğine sahip araçlar, uzak gezegenleri aramaya devam ediyorlar.

'Shelter Island' 3 - D

Daha fazla görsel ve bilgi için: http://www.jpl.nasa.gov/visions-of-the-future/
Hazırlayan: Arev Pelin Sümer

Kaynak: NASA’s Exoplanet Exploration Progam, Jet Propulsion Laboratory, Pasadena CA.