WISE En Soğuk Yıldız Sınıfını Keşfetti

NASA’nın Geniş-Alan Kızılötesi Araştırma Kâşifi (Wide-field Infrared Survey Explorer – WISE) görevindeki bilim insanları, en soğuk yıldız-benzeri cisim sınıfını keşfetti. Bu sınıftaki gök cisimleri, insan vücudunun sıcaklığı kadar soğuk.

Bu kızılötesi görüntüde neredeyse ortada görülen yeşil nokta, bilinen en soğuk kahverengi cüce. (Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.) ©NASA/JPL-Caltech/UCLA

Bu sönük gökcisimlerini tespit eden gökbilimciler, bu cisimlere ‘Y cüce’ terimi verdi. Görünür ışık teleskoplarıyla görüntülemeye çalıştıklarında neredeyse hiçbir şey göremediler. WISE’ın kızılötesi görüntü alma özelliği, oldukça sönük ve Güneş göreceli yakın (yaklaşık 40 ışık yılında) 6 Y cüceyi tespit etmeyi sağladı.

Bu yıldız sınıfı, kahverengi cüce ailesinin en soğuk üyelerinden oluşuyor. Kahverengi cüceler, çekirdeklerinde atomları birleştiremeyecek kadar düşük kütleye sahiptir, bu yüzden diğer yıldızlar gibi milyonlarca yıl devamlı ışık yayan bir şekilde yanmamaktadır. Hatta bu gök cisimleri zamanla daha da soğur ve sönükleşir.

100 kahverengi cüceden 6’sı Y cüce olarak sınıflandırıldı. Y cücelerden bir tanesi ise oda sıcaklığından (25 °C derece) düşük tahmini atmosfer sıcaklığı ile en soğuk kahverengi cüce olarak kayıtlara geçti.

Kaynak: NASA