Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi Uzay ve Astronomi Günü

9 Mayıs’ta Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği Uzay ve Astronomi etkinliğine katıldık. Buradaki gözlem etkinliğimiz ve fotoğraf sergimiz boyunca minik arkadaşlarımız oldukça meraklı ve istekliydiler.

Etkinliğe ayrıca Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü başkanı Prof. Dr. Ethem Derman ve amatör teleskop yapımcısı Nurcan Örtügen Gök de katıldı.

Ethem hocamız, gökbilimdeki son gelişmelere ve gökbilimin ülkemizdeki önemine değinen bir seminer verdi. Seminerde kimi zaman minik arkadaşlarımız gökbilime o kadar meraklıydılar ki, Ethem hocamızı sorularıyla susturdular:) Seminer sonunda ise Ethem hocamız hepsinin sorularını yanıtlamaya çalıştıysa da daha birçok soru akılllarında.

Seminerden sonra da gruplar halinde ilk önce Nurcan Hanım’ın amatör teleskop masasına geçtik. Burada, İlk Teleskobum projesi ile teleskop yapımına ve gökbilime büyük önem veren Nurcan Hanım, teleskop ve ayna yapımı hakkında önemli bilgiler verdi. Hatta öğrencilerin ayna yapımındaki aşamaları birebir görmelerine olanak sağladı.

Etkinlik boyunca biz de dışarıda güneş gözlemi yaptırdık. Güneş’e daha yakından ve ayrıntılı bakma fırsatı yakalayan arkadaşlarımızın Güneş’e olduğu kadar gökbilime olan ilgi ve merakları da arttı. Gözleme kadar kapalı seyreden hava durumu da bizi endişelendiriyordu. Gözlem boyunca Güneş’le aramıza arada sırada bulutlar girse de gözlemlerimizi tamamlayabildik:)

İçeride ise fotoğraf sergisi boyunca arkadaşlarımıza fotoğraflardaki gök cisimlerini anlattık ve onların sorularını yanıtladık. Burada da merakları artarak devam etti. Fotoğraf sergisi ve etkinlik boyunca yardımlarını eksik etmeyen Ankara Üniversitesi’nden astronom Zeynep Avcı’ya da teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Bu güzel ve gökbilim dolu etkinlik boyunca minik gökbilimseverlere gökbilim hakkında daha çok bilgi vermeye ve gökbilimi sevdirmeye çalıştık. Bize bu imkanı sağlayan Yasemin Karakaya Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca gökbilimle ilgili ülkemizdeki birçok etkinliğe katılarak bilgilerini gökbilim severlerle paylaşan Ethem Derman’a ve Nurcan Örtügen Gök’e de ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Ülkemizdeki böyle etkinliklerin artması dileğiyle..

İlgili Bağlantılar:

Etkinlikten fotoğraflar: