Hubble Yeni Bir Ötegezegen Sınıfı Keşfetti

NASA ve ESA’nın Hubble Uzay Teleskopu ile yapılan gözlemler sayesinde yeni ötegezegen sınıfı keşfedildi; kalın ve buharla dolu atmosferle örtülü bir su-dünya. Bu dünya, Uranüs’ten küçük ama Yer’den büyük bir gezegen.

 

Gökbilimcilerden oluşan uluslararası bir ekip, GJ1214b gezegenini gözlediler. Gözlemlere göre; gezegen diğer ötegezegenlere benzemiyor ve kütlesinin büyük bir bölümü sudan oluşuyor.

GJ1214b, Yer’in 2.7 katı büyüklüğünde (çap olarak) ve Yer’den neredeyse 7 kat daha ağır. Kırmızı cüce sınıfından bir yıldızın etrafında 38 saatte bir dolanıyor ve yıldızından 2 milyon kilometre uzaklıkta. Bu da sıcaklığının neredeyse 230°C olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Hubble’ın Geniş Alan Kamerası 3’ü kullanarak, gezegenin yıldızının önünden geçişini gözlediler. Geçiş sırasında, yıldızın ışığı gezegenin atmosferinden süzüldü (filtrelendi). Bu sayede de atmosferdeki gaz karışımı hakkında fikir sahibi olabildiler.

Gezegenin kütlesi ve büyüklüğü bilindiğinden, gökbilimciler yoğunluğunu hesaplayabildiler: santimetre küp başına 2 gram. Suyun yoğunluğu ise santimetre küp başına 1 gram ve Yer’in ortalama yoğunluğu ise santimetre küp başına 5.5 gram. Bu da GJ 1214b’nin Yer’in sahip olduğundan daha fazla suya ve daha az kayaya sahip olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak, gezegenin iç yapısı da Yer’inkinden farklı olabilir.

GJ 1214b gezegeni, Yılancı Takımyıldızı’nda Yer’den 40 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Bu yüzden, gelecek on yıl içinde fırlatılması planlanan James Webb Teleskopu’nun ilk gözlem adayı bu gezegen olacak.

Kaynak: SpaceTelescope