Yıldızlar Altında Bir Yıl

Yıldızlar Altında Bir Yıl

Yaptığımız halk gözlemlerinde, etkinliklere gittiğimiz okullarda ve de forumumuzda, bize sorulan soruların bir kısmı, nasıl amatör astronom olunabileceği ve amatör astronomun neler yaptığı konusularında oluyor. Biz de, isteyen herkesin amatör astronom olabileceğini, özel bir şart aranmadığını, astronom ile arasındaki farkları ve bir amatör astronomun yapabileceklerini anlatıyoruz. Astronomi hakkında teknik bilgiler veren kitapları da öneriyoruz. Ancak ne yazık ki o kitaplar da genellikle teknik olduğu için, insanlara amatör astronomun ne yaptığına ilişkin yazılı bir kaynak gösteremiyorduk. Geçenlerde elimize geçen bir kitap, bu açığı kapatabilecek nitelikte olduğundan, bu kaynağı izleyenlerimizle paylaşmak istedik.

Yıldızlar Altında Bir Yıl

Akılçelen Kitaplar tarafından piyasaya sürülmüş olan Charles Laird Calia’nın ‘Yıldızlar Altında Bir Yıl’ kitabı, bir astronomun bir yıllık macerasından bahsediyor. Yazar, her ay gökyüzünde bulunan gökcisimlerini hikâyeleştirerek ayrıntıyla anlatıyor. (Yazarın yaşadığı yerin enlemi ile ülkemizin enlemi hemen hemen aynı olduğundan bu bilgiler ülkemiz için de geçerli) Aynı zamanda amatör astronomların ne gözlemi yaptıklarından, gözlem yapmak için ideal koşulların ne olduğundan, teleskopların özelliklerinden, geçmişte yapılmış ilk gözlemlerden, amatör teleskop yapımlarından da yer yer bahsediyor.

ODTÜ Fizik Bölümü emekli öğretim üyeleridnen Murat ALEV tarafında Türkçe’ye çevrilen bu kitabı okumanızı tavsiye ediyoruz.